Međunarodna organizacija Eurochild objavila je preporuke za unaprjeđenje mentalnog zdravlja djece

Međunarodna organizacija Eurochild, usmjerena zaštiti i zagovaranju prava djece, a u čijem djelovanju sudjelujemo već niz godina, obzirom na sve veću pojavnost poteškoća mentalnog zdravlja djece, a na temelju informacija članica Eurochilda o mentalnom zdravlju djece diljem Europe, objavila je dana 19. ožujka 2024. godine posebno pod-izvješće posvećeno ovoj temi pod nazivom “Children’s Mental Health across Europe, extracts taken from the Children’s Rights: political will or won’t?  report”. Pod-izvješće je prezentirano Europskom parlamentu pod naslovom “Mental Health across generations”, a u njemu se nalaze praktične preporuke za rješavanje izazova s kojima djeca i članovi njihovim obitelji suočavaju u ovom području.

Kao što se u izvješću navodi, djetinjstvo je kritična faza života za mentalno zdravlje i dobrobit. Tijekom tih formativnih godina pojedinci razvijaju ključne vještine samokontrole, socijalne interakcije i učenja, koje duboko utječu na njihovo mentalno zdravlje tijekom cijelog života. Prepoznajući to, rješavanje potreba mentalnog zdravlja djece nije samo ključno za osiguravanje njihove neposredne dobrobiti, već također služi kao vitalno sredstvo za prevenciju i izgradnju otpornosti.

U unaprjeđenju javnih politika preporuča se sljedeće:

  1. Uložite u ranu intervenciju: Prioritetno financirajte i osigurajte resurse za programe rane intervencije usmjerene na prepoznavanje i rješavanje problema mentalnog zdravlja kod djece prije nego što eskaliraju.
  2. Proširite pristup uslugama: Povećajte dostupnost usluga mentalnog zdravlja za djecu, uključujući smanjenje vremena čekanja na termine i poboljšanje pristupa stručnjacima u urbanim i ruralnim područjima.
  3. Promovirajte integraciju i suradnju: Potaknite suradnju između različitih sektora kao što su zdravstvo, obrazovanje i socijalne službe kako bi se osigurala holistička podrška za potrebe mentalnog zdravlja djece.
  4. Promovirajte dobrobit djece na internetu: Potrebno je višestrano djelovanje kako bi se osigurala sigurnost djece na internetu. Provedite snažne politike i propise na nacionalnoj razini koji osiguravaju da su internetski prostori sigurni po dizajnu. Ovi propisi moraju adresirati ovisničke i štetne učinke digitalnih dizajna i usluga na mentalno zdravlje djece. Promovirajte digitalnu pismenost djece i osnažite djecu, njihove roditelje i edukatore potrebnim vještinama za sigurno kretanje u online okruženju.
  5. Borite se protiv stigme: Provedite kampanje za smanjenje stigme vezane uz probleme mentalnog zdravlja, kako među djecom i njihovim obiteljima, tako i unutar šire društvene zajednice. Programi obrazovanja i podizanja svijesti mogu pomoći u normalizaciji rasprava i percepcija o mentalnom zdravlju.
  6. Unaprijedite prikupljanje podataka i praćenje: Unaprijedite prikupljanje podataka kako bi bolje razumjeli prevalenciju i trendove u području mentalnog zdravlja djece. TI podaci mogu usmjeriti donositelje odluka i raspodjelu resursa.
  7. Ojačajte obuku i obrazovanje: Osigurajte obuku i obrazovanje za zdravstvene djelatnike, edukatore i roditelje o prepoznavanju, rješavanju i podržavanju potreba mentalnog zdravlja djece učinkovito i pravovremeno.
  8. Povećajte financiranje: Dodijelite dodatne financijske resurse za podršku uslugama mentalnog zdravlja za djecu, uključujući financiranje za osoblje, objekte i programe za dopiranje do zajednice.
  9. Osnažite djecu: Uključite djecu u procese donošenja odluka o njihovoj skrbi i podršci za mentalno zdravlje, osiguravajući da se njihovi glasovi čuju i njihove potrebe prioritiziraju.
  10. Adresirajte ravnopravnost i pristup: Provedite politike i inicijative usmjerene na smanjenje razlika u pristupu skrbi za mentalno zdravlje, posebno za marginalizirane i ranjive populacije, specifične za svaku državu članicu.
  11. Pratite i ocjenjujte napredak: Uspostavite mehanizme za praćenje i ocjenjivanje učinkovitosti inicijativa i intervencija za mentalno zdravlje djece, prilagođavajući strategije po potrebi kako bi se osigurali pozitivni ishodi.

Provođenjem ovih preporuka, sustavi skrbi za mentalno zdravlje mogu bolje pružiti sveobuhvatniju i učinkovitiju podršku za mentalno blagostanje djece diljem europskih zemalja.

Sadržaj cjelokupnog izvješća možete pronaći ovdje.