Kako iskorijeniti dječje siromaštvo i socijalnu isključenost? – Konvencija Eurochilda posvećena borbi protiv dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti

Borba protiv dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti diljem Europe bila je tema konvencije Eurochild-a (“Fostering Rights-Based Solutions to Tackle Child Poverty and Social Exclusion across Europe.”) koja se održala od 2. do 3. srpnja 2024. na Malti. Događaj su zajednički organizirali Eurochild i Malteška zaklada za dobrobit društva, a obuhvaćao je 15 različitih radionica i studijskih posjeta. Na konferenciji je sudjelovalo preko 150 sudionika. Uz predstavnike članica Eurochild-a, na konvenciji su sudjelovali i članice i članovi Eurochild-ovog Dječjeg vijeća, a konvenciji su se pridružili i predstavnici Ujedinjenih naroda, Europske komisije, Agencije EU-a za temeljna prava i malteške vlade.

Ciljevi konvencije:

  • Utjecaj na politiku: Pružiti sadržajne doprinose raspravama o politikama EU-a o borbi protiv dječjeg siromaštva, unapređenju dječjih prava i dobrobiti te podršci i jačanju obitelji.
  • Razmjena znanja: Omogućiti dijeljenje najboljih praksi vezanih uz unapređenje dječjih prava i dobrobiti, uključujući sustave ranog djetinjstva, dječje siromaštvo/djeca u potrebi.
  • Pojačavanje glasova: Osigurati da se glasovi djece i organizacija koje ih podržavaju aktivno slušaju i doprinose inkluzivnijem dijalogu.
  • Suradničko angažiranje: Potaknuti suradnju i razmjenu diljem Europe među predstavnicima civilnog društva, donositeljima politika, praktičarima i istraživačima u području dječjih prava i dobrobiti.

Konvenciji je prisustvovala predstavnica Djece prve, Natalija Stanković, koja je sudjelovala na radionicama o cjelovitom pristupu u sprječavanju generacijskog prijenosa dječjeg siromaštva, inovativnim rješenjima za unaprjeđenje mentalnog zdravlja djece, te zagovaranju i treningu stručnjaka u sustavima skrbi za traumatizirane osobe i zašto škole koje posjeduju informacije o tome kako trauma utječe na djecu osiguravaju obrazovni uspjeh za svu djecu. Od studijskih posjeta, posjetila je Centar za glazbu i umjetnost Willabianca, prvi glazbeno-umjetnički centar za djecu i mlade s teškoćama, otvorne u studenom 2021. godine.

Pored prilike za razmjenom iskustava i stjecanjem novih informacija Konvencija je bila izvrsna prilika i za umrežavanje i bolje upoznavanje pojedinaca i organizacija koje djeluju i rade s djecom i za djecu. Vjerujemo da će neki od kontakata rezultirati i novim inicijativama i projektima usmjerenima dobrobiti djece.

Više o konvenciji možete pogledati ovdje: