Tijekom travnja 2024. godine, u okviru projekta „Moja obitelj“, usmjerenog osnaživanju roditelja i djece iz jednoroditeljskih obitelji, održana je jednodnevna edukacija za stručnjake iz sustava socijalne skrbi, iz područja sveobuhvatne obiteljske procjene.
Kako bi stručnjaci iz sustava socijalne skrbi pružali pravovremenu i kvalitetnu podršku korisnicima vrlo važno je kontinuirano unaprjeđenje njihovih profesionalnih kompetencija. Pored supervizija, to uključuje i dodatne edukacije iz različitih područja.
Sveobuhvatno obiteljsko procjenjivanje jedan je od alata koji stručnjaci mogu primijeniti u praksi u pružanju podrške obiteljima odnosno u zaštiti djece ugroženog razvoja u obitelji. Prema autorici Branki Sladović Franz „sveobuhvatno obiteljsko procjenjivanje je proces identifikacije, prikupljanja, objedinjavanja, integriranja i analize informacija od značaja za dijete, obitelj i njihovo okruženje, kako bi se u svojoj složenoj interakciji razumjeli rizični čimbenici koji utječu na djetetovu sigurnost, stabilnost i dobrobit, roditeljski zaštitni kapaciteti i sposobnosti obitelji kao i kapaciteti okruženja. Tako ona predstavlja osnovu za donošenje odluka i planiranje intervencija koje pridonose trajnijoj promijeni u obitelji odnosno osiguravanju uvjeta pravilnog razvoja djece. Naglasak je na zajedničkom procjenjivanju, gdje su svi članovi obitelji, uz stručnjaka, istovremeno i procjenjivači i aktivni sudionici procesa procjenjivanja i planiranja intervencija.“ S naglaskom na sveobuhvatno obiteljsko procjenjivanje, edukacija je ukratko pokrila i područja procjene sigurnosti djeteta i izrade i praćenja individualnog plana promjene, a ujedno je bila i prilika za razmjenu znanja i iskustava stručnjaka. Stručnjaci su izrazili zadovoljstvo održanom edukacijom te istaknuli važnost ovakvog oblika podrške i unaprjeđenja profesionalnih kompetencija.