Podrška za 58 djece, mladih i njihovih roditelja, kroz pružanje usluga savjetovanja i psihosocijalne podrške

U pružanju usluga polazimo od paradigme ljudskih prava i individualiziranog pristupa usmjerenog na konkretne potrebe osobe odnosno obitelji koja se uključuje u usluge savjetovanja i psihosocijalne podrške. Cilj pružanja usluga savjetovanja, psihosocijalnog savjetovanja i grupnog rada s djecom ili roditeljima je prevladavanje poteškoća i stvaranje uvjeta za očuvanje i razvoj osobnih mogućnosti te odgovornog odnosa pojedinca prama samom sebi, obitelji i društvu. Odnosi se na uklanjanje poteškoća i pružanja podrške u različitim područjima osobnog ili obiteljskog funkcioniranja, s posebnim naglaskom na emocionalne, interpersonalne, socijalne, obrazovne, razvojne i organizacijske aspekte života. Potiče se razvoj i unaprjeđenje komunikacijskih, socijalnih ili odgojnih vještina, a svaki rad s osobom koja se uključi u savjetovanje, odnosno rad usmjeren postizanju pozitivnih promjena za osobu ili obitelj, temelji se na njihovim snagama i resursima koje zajedno otkrivamo i jačamo. Korisnici koji postignu pozitivne promjene kažu nam da su promjene trajne i da ih mogu koristiti u različitim područjima svog života.

U prvih šest mjeseci 2024. godine, u usluge savjetovanja i psihosocijalne podrške, kroz program Zaštita prava djece i mladih u sustavu socijalne skrbi uključilo se 58 djece, mladih i roditelje. U istom periodu s korištenjem usluga završila je 31 osoba, dok 27 osoba nastavlja s korištenjem usluga u narednom periodu. Ukupno je pruženo oko 200 sati usluga savjetovanja.

Ovaj je dokument izrađen uz financijsku podršku Grada Zagreba. Sadržaj ovoga dokumenta u isključivoj je odgovornosti Djece prve i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta Grada Zagreba.